“Şimdi nasıl öğreniyorlar Aylin, ona bak!”

20 Ekim 2018, Shadow Yoga 1-A Başlangıç sınıfının asistanıyım. Yirmi kişilik bir sınıfın öğrenme sürecine tanıklık ediyorum. “Şimdi nasıl öğreniyorlar Aylin, ona bak!” diyor hocam, ben de pür dikkat kesilip, merakla dersi izlemeye başlıyorum.

Asistanlığımın bu ilk yılında hocamın ders esnasında hareketleri nasıl, hangi sıralamada ve farklı bedenlerde nasıl düzenlemeler yaparak öğrettiğini, öğrencileri hangi durumlarda düzelttiğini ya da düzeltmediğini, teorik bilginin ne kadarını ne zaman paylaştığını ve öğrenme alanı içinde neleri salık verdiğini dikkatlice gözlemledim. Bir yandan da yirmi ayrı öğrenciyle iletişim kurup, onların bedenlerini ve zihinlerini gözlemleme şansı buldum.

Defne hocamın ders zamanları dışında kalan haftalarda tekrar dersleri yaptık. Amacımız özellikle yogaya yeni başlayan öğrencinin hareket etmesini engelleyen, erteleten kuvvete yani zihnin oyunlarına rağmen yogaya tekrar bağlanmasını sağlamaktı. Öğrencilerin kaldıkları yerden, ertesi gün günlük yogalarına devam etmelerini kolaylaştırmaktı. Defne hocanın dediği gibi ayda bir defa hafta sonu yogaya bağlanmak yetmezdi, bu bağlanmayı tekrar dersleriyle dört, beş defaya çıkarabilirsek o zaman daha hızlı dönüşüm sağlanırdı. Ayrıca ders verme süreci benim için de çok faydalı oldu. Hep en iyi öğrenmenin öğretmek olduğunu söylerler ve bunu üniversite yıllarımda verdiğim özel derslerden bilsem de bir kez daha doğruluğuna tanık oldum. Bir yandan tekrar dersleri ve bir yandan da özel dersler verdikçe bu deneyimin keyfine varmaya başladım.

Lafı fazla uzatmadan, geçen üç buçuk sene boyunca, benim bu yoldaki adanmışlığımı, tutkumu görerek beni yetiştirmek için asistanı olarak seçen ve bu vesileyle Shadow Yoga öğretmenin inceliklerini öğrenebilmemin kapılarını açan, desteğini her zaman yüreğimde hissettiğim Defne hocama ve tüm yıl boyunca yaptığım tekrar derslerine gelen öğrencilere bu yazımla teşekkür etmek istedim.

Bir kısmınızla Şirince kampımızda görüşeceğiz, kampa gelemeyecek olanlarla da bir sonraki öğretim yılında görüşmek üzere.

Sevgimle

1A

1A_Tekrar

 

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s